תהליך הפקת סרט ביוגרפי

 

שלב א – היכרות
התהליך מתחיל בהיכרות בינינו. לאחר שיחת הטלפון, נקבע פגישה עם כמה מבני המשפחה הרלוונטיים להיכרות שלי אתכם ואת הסיפור שלכם, ושלכם אותי. בפגישה זו גם נקבע את מסגרת התקציב, הזמן, הכיוון כללי של הסרט.
בפגישה גם מחליטים על  'צוות הסרט' המורכב מ 2-3 בני משפחה המלווים ושותפים להתליך ולקבלת ההחלטות לאורך הדרך.
לאחר הפגישה אני שולחת לכם הצעת מחיר מדויקת התפורה למידותיכם בהתאם למה שסוכם בפגישה.
לאחר אישור הצעת המחיר והעברת התשלום הראשון אנו יוצאים לדרך…

שלב ב- תחקיר
בשלב זה אני נפגשת עם 'גיבור' הסרט לראיון עומק בין 2-4 שעות בהתאם לצורך (לעיתים זה יותר מפגישה אחת). אני שומעת ממנו על סיפור חייו, על האירועים המשמעותיים, המקומות והאנשים שליוו אותו. על הדברים החשובים לו בחיים, הערכים לפיהם חי, אירועים היסטוריים מקומיים ועולמיים בהם לקח חלק.
לאחר מכן אני משוחחת טלפונית עם עוד כמה מבני המשפחה (בנים / נכדים / חברים קרובים במידה ויש).
בסוף התחקיר אני כותבת מסמך (כמו תסריט) המתאר את מהלך הסרט וימי הצילום. התסריט נשלח אליכם וניתן לעשות בו שינויים בהתאם לצורך ולרצון המשפחה.
לאחר אישור המסמך יוצאים לימי הצילום

שלב ג – צילומים
ימי הצילום נקבעים במהלך העבודה על התחקיר. כבר מהפגישה הראשונה נדע על כמה ימי צילום מדובר (1 יום, פעמיים 1/2 יום, 2 ימים…) ונוכל להתחיל להפיק ולארגן את ימי הצילום. לרוב חצי יום יוקדש לראיון מצולם עם 'גיבור' הסרט ושאר הזמן לביקור במקומות משמעותיים או שיחות עם אנשים נוספים חשובים.
ימי הצילום הם ימים עמוסים רגשית ופיזית ועם זאת מאוד משמעותיים. לרוב בהם קורים הדברים החווייתיים יותר ונאמרים הדברים המשמעותיים שלא דוברו או נאמרו הרבה שנים. אני מאוד ממליצה לבני המשפחה להיות חלק מימי הצילום, לבוא להשתתף או לצפות. לשמוע את הספורים ולראות את המקומות בלייב.
עם זאת, אין אפשרות לנהל ימי צילום עם קהל רב ולכן אני ממליצה שיהיו 4-5 אנשים נוספים לכל יותר.

שלב ד – העריכה
שלב זה הוא השלב הארוך והמורכב ביותר בעשיית הסרט בו נכתב הסיפור מחדש.
עריכה ראשונה
לאחר ימי הצילום אני מתחילה לשבת על העריכה. אני צופה בכל החומרים ומוציאה מהם את מה שחשוב לסיפור כפי שנקבע בתסריט.
במקביל, אתם אוספים חומרים ביתיים שיש לכם – תמונות ישנות, קטעי וידאו, מסמכים – סורקים אותם או מצלמים ומעבירים אלי קבצים דיגיטליים.
העריכה הראשונה כוללת עריכת קטעי הוידאו, תמונות ומוזיקה ובסופה תוכלו כבר לראות ממש את הסרט כפי שיהיה בסופו. שלב זה לוקח כשלושה שבועות עד חודש (לאחר העברת החומרים הביתיים).
צוות הסרט רואה את העריכה הראשונה ונותנים את הערותיהם. זה השלב בו ניתן לשנות, לתקן, לדייק. להוציא חומרים ולהכניס אחרים, הכל במסגרת התסריט שנכתב בהתחלה.
לאחר אישור הגרסה הסופית אין יותר מקום לשינויים.
עריכה סופית
לאחר אישור העריכה הראשונה, הסרט נכנס לשלב העריכה הסופית הכוללת תיקוני צבע, ניקוי סאונד ומיקס סאונד, גרפיקה, כתוביות (במידה ותרצו).
שלב זה הוא האריזה הסופית של הסרט לפני ההקרנה

שלב ה – ההקרנה
שלב זה הוא אחד המשמעותיים והמרגשים בתהליך ולכן מומלץ מאוד לעשות הקרנה חגיגית ולהזמין כמה שיותר אנשים קרובים וחשובים.
לפני ההקרנה אני ממליצה לראות את הקובץ הסופי מתחילתו ועד סופו לוודא שהוא אינו פגום ושאין תקלות וטעויות.

פעמים רבות לאחר ההקרנה וסיום התהליך אני נפגשת עם 'גיבור' הסרט והשותפים לעשייה לפגישה מסכמת בה אני נותנת לכם את הראיונות המלאים שצולמו ואת כל החומרים הביתיים מסודרים ומקוטלגים בתיקיות

דוגמה לסרט דוקו-אישי

נגן וידאו

דוגמה לסרט ביוגרפי

נגן וידאו

דוגמה לסרט שורשים

סרט שורשים, מסע משפחתי, timeless movies, חמוטל בן סיני
נגן וידאו