סרטים ביוגרפיים וסרטי משפחה

תיעוד ראיון עומק, הפקת סרט ביוגרפי, סרט דוקו-אישי, דוקו-בתמונות, וסרטי משפחה

יצירת סרט ביוגרפי זה יציאה למסע בזמן. מסע פנימי וחיצוני – אל תקופות רחוקות ואל מקומות שנשכחו. הסרט  מתמקד באדם אחד, זוג או משפחה גרעינית. מתאים כמתנה ליומולדת 80 / 90 ויותר או כשרוצים לתעד את הסיפור של מייסדי המשפחה.
הפקת סרט ביוגרפי הוא פרויקט משפחתי מרתק ומורכב. היום, בעידן הסמרטפונים אפשר כמובן לצלם, לתעד ולערוך לבד ובטלפון.
ואפשר גם לתת לאנשי מקצוע להוביל את התהליך – להפוך את הסיפור לתסריט, להפיק את ימי הצילום ולערוך את החומרים לסרט מדויק, מרגש ומשמעותי לכל המשפחה. 
אם תרצו להפיק לבד, הנה כמה טיפים על איך לצלם את הראיון
ומה כולל  תהליך הפקת סרט ביוגרפי

שאלות שחשוב לשאול

לשאלה הזו יכולות להיות הרבה תשובות, וכולן טובות ונכונות. הרצון או הצורך צריך להיות משהו שבא לכם מהבטן. שאתם מרגישים שזה מה שצריך לעשות עכשיו.
הנה כמה מהתשובות הנפוצות יותר, כשאני שואלת את המשפחות את השאלה הזו:

  • כדי לתעד סיפור חיים מרשים ומעורר השראה של אחד מבני המשפחה. סיפור השזור באירועים בפרטיים, לאומיים ועולמיים שקרו באותן שנים (כמו השואה, הקמת המדינה, מלחמות או אירועים היסטוריים אחרים)
  • לשמר את הסיפורים בקולו המקורי של המספר (או המספרת). יש חשיבות מאוד גדולה למי מספר את הסיפור. כשהמספר הוא זה שעבר את החוויות, הסיפורים יהיו אוטנטיים יותר, מרגשים יותר ועם פרטים קטנים ומשמעותיים.
  • הפקת סרט ביוגרפי נותן מקום של כבוד והוקרה לדור המייסדים של המשפחה. תשומת הלב, העניין, האיכפתיות וההשקעה בהם ובסיפוריהם זו חוויה משמעותית וגדולה מאוד לאדם המבוגר.
  • הפקת סרט ביוגרפי זה יציאה למסע פנימי וחיצוני, אישי ומשפחתי. זו הזדמנות לשאול שאלות שלא נשאלו, לצלול לעומק לחוויות הילדות והנעורים. עשיית הסרט נותנת מסגרת שומרת ומגנה לפתוח דברים שיושבים על הלב (וכן, לפעמים בזכות המצלמה אנשים מעיזים יותר, נפתחים יותר)

כדאי לעשות את הסרט כשהאדם עוד מתפקד, זוכר, מדבר וקוהרנטי. כשהוא במצב שהוא יכול לספר את סיפור חייו. בעיני זו הנקודה הכי קריטית בהחלטה מתי לעשות. אבל זו גם הנקודה הכי חמקמקה, כי אנחנו אף פעם לא יודעים מתי ישתנה המצב הבריאותי, האם הוא ישתנה בהדרגה או בפתאומיות… ולכן, הזמן הכי טוב זה עכשיו.
עם זאת, אם רוצים "תירוץ" כדי להשקיע בסרט כזה, יום-הולדת משמעותי הוא תמיד "תירוץ" טוב. זה יכול להיות יומולדת עגול או חצי עשור. או מעבר משמעותי בחיים (יציאה לפנסיה, הולדת של נין וכו')
חשוב לזכור שהפקת סרט ביוגרפי הוא תהליך שלוקח כמה חודשים (בין 4-6 חודשים) ויש לקחת זאת בחשבון אם הסרט מתוכנן להקרנה באירוע.

העבודה על הסרט מתחילה בתחקיר ובניית קונספט ותסריט. זה אחד השלבים החשובים ביותר בהפקה. השלב הבא הוא הפקת ימי הצילום וביצועם, העריכה הוספת מוזיקה, קריינות, גרפיקה ועוד, ולבסוף הקרנת הסרט.
לאורך כל השלבים נציגי המשפחה מעורבים בתהליך ושותפים בקבלת ההחלטות הגדולות.
בפוסט הזה כתבתי באריכות על תהליך הפקת הסרט

המחיר מאוד משתנה בהתאם לגודל ההפקה ומורכבותה. זה קצת כמו לשאול כמה עולה אוטו?
בגדול, המחירים נעים בין 8,000 ₪ ועד 30,000 ויותר

ראיון עומק מתועד (ללא עריכה) – החל מ- 5,850 ש"ח  
סרט דוקו תמונות (20-30 דקות) – החל מ-8,100 ₪
סרט ביוגרפי (20-30 דקות) – החל מ-13 אלף ₪
סרט  דוקו אישי (30-45 דקות) – החל מ-20 אלף ₪

חשוב לציין כי המחיר לא נקבע לפי אורך הסרט בדקות, אלא לפי ההשקעה בזמן ומשאבים לאורך התהליך. או במילים אחרות, המחיר תלוי במורכבות ההפקה, במספר אנשי המקצוע השותפים, במספר המרואיינים ובמספר המקומות בהם מצלמים (לוקיישנים) וכמובן במספר ימי הצילום.

לפרטים נוספים ושיחת יעוץ חינם

דוגמאות לסיפורים שתועדו

נגן וידאו

עמנואל מרקס - סרט ביוגרפי

נגן וידאו

יורם אדר - מסע שורשים

נגן וידאו

נעה יואלי - סרט לזכרו של אחיה

פוסטים קשורים

סרט שורשים, מסע משפחתי, timeless movies, חמוטל בן סיני

מסע שורשים וחברים חדשים

יש לי חברים חדשים. הם בני 80 ו-90. אמנם אני חצי מגילם, אבל התהליך והמסע שאני עוברת איתם הוא משמעותי

לשיחת יעוץ חינם השאירו פרטים ונחזור אליכם